Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


«Де ховається звук?» Музичне заняття, старша група

0

Мета: дати дітям уявлення про виразні можливості звука (побутового, музичного), спонукати дітей порівнювати твори, які зображують тварин та птахів, знаходячи у музиці характерні риси образу, опираючись на засоби музичної виразності (характер, темп, регістр)
Вчити дітей передавати у танцювальних рухах характерні риси персонажів, які зображує музика, музикувати на музичних інструментах.
Розвивати образне мовлення дітей, вміння знаходити слова, які характеризують той чи інший персонаж.
Виховувати любов і бережне ставлення до тварин та птахів.
Обладнання: телевізор, відеомагнітофон, магнітофон, картинки та іграшки тварин, металофони, шапочка джмеля, портрет композитора К.Сен-Санса.

Репертуар: А. Вівальді «Весна», К. Сен-Санс «Карнавал тварин»: «Королівський марш лева», «Лебідь», «Слон», «Довговухі персонажі». М. Римський-Корсаков «Політ джмеля», «Розспівка» муз. і сл.. Т. Лизак, «Автобус» муз. К.Желєзнової.

Хід заняття: Діти під музику заходять в зал і стають в коло, вітаються один з одним.
Керівник музичний: Я загадаю вам загадку, яка підкаже вам про що ми сьогодні будемо розмовляти. Послухайте уважно:
Їх ти не побачиш,
Не візьмеш у руки,
Можна лиш почути,
Хто ж вони? Це… (звуки)
- Ви, напевно, помічали, малята, що навколо нас живе багато різних звуків. Скажіть мені: які звуки модна почути на вулиці? (відповіді дітей)
- А як ви думаєте, в нашому залі де ховається звук? Давайте пошукаємо. (діти відповідають)
- А де ще? Поплескайте в долоньки. Що сталося? (звук) Так, получився звук, який ховався в наших долоньках. А тепер давайте покрокуємо і сядемо на свої стільчики. (діти крокують і сідають на стільчики). Ви щось почули? (звук) Здається під нашими ніжками теж є звук. А скажіть мені, чи є звук в стільчиках, на яких ви сидите? В столі? У стінах? (діти відповідають) Виходить, що у кожного предмета є свій звук, свій голос. А сьогодні ми поговоримо про музику та про музичні звуки. Бо музика – це мистецтво звуків. І своїми звуками вона може намалювати незвичайні картини: портрети та пейзажі. От і зараз ми з вами послухаємо незвичайну музику природи музику композитора Антоніо Вівальді «Весна». (слухання) Композитор музичними звуками зобразив струмочок….і.т.д.
- А які ще бувають звуки? Згадайте за допомогою чого піаніно видає звуки? (відповіді дітей).У нього в середині є струни: товсті, тонкі і дуже тонкі. Ці струни видають низьні, середні і високі звуки. Низький звук важкий (ведміль), високий звук легкий, немов пір'їнка, а середній звук – це звук, який допомагає нам розмовляти і співати. Давайте заспіваєм звуки в середньому регістрі (діти виконують «Розспівку» муз. і сл.. Т. Лизак)
- Тварини і птахи також мають свої звуки, розмовляють на своїй мові. Ми чуємо їх не тільки на вулиці, а і в музиці. Композитор К. Сен-Санс запрошує нас на карнавал тварин.
Давайте вирушимо на цей карнавал на веселому автобусі. Пасажирів прошу зайняти свої місця, водієм сьогодні буде (ім'я хлопчика). Ну що, поїхали…. (діти сідають у «автобус» і співають пісеньку «Автобус» муз. К.Желєзнової.)
- Увага, двері зачиняються. Ми приїхали на музичний карнавал тварин. Прошу всіх зайняти місця в глядацькому залі, який знаходиться біля цього столу. (Діти стають навколо столу, на якому розкладені картинки та іграшки тваринок і птахів.) Малята, карнавал це святкова хода. Відгадайте, хто перший пройде перед нами
Звірів цар, і це не диво,
Он яка розкішна грива,
Лапи- сила, погляд грізний,
І реве він дуже сильно. (лев)
Діти слухають «Королевський марш лева», зображують цю музику відповідними рухами, після чого знов підходять до столу з картинками.
- Слідуюча п'єса – одна з найкращих та самих відомих творів композитора Сен-Санса. Вона присвячена птахові.

Ця птаха тендітна та сильна,
Пливе вона в річці повільно.
Шия довга, наче спиця,
А постава, як в цариці. (Лебідь)
(Діти слухають уривок з п'єси «Лебідь»)
- Ця музика передає граційність і красу рухів цього птаха. Які музичні інструменти ви почули в цій п'єсі? Звуки піаніно наслідують всплески води, давайте допоможемо йому та зіграємо музику води на музичних інструментах. (діти ще раз слухають музику і грають «глісандо» на металофонах)
- Молодці, діти. А тепер вгадайте, хто ж наступний гість карнавалу:
Він кричить: «І-а,і-а,
Не піду нікуди я.
Я не хочу працювати,
Краще вас навчу співати» (віслюк)
- Ви вірно здогадались. Це – віслюк. Послухайте його пісеньку і допоможіть йому співати. (діти слухають і підспівують під музику «Довговухі персонажі»)
- На карнавалі заведено не тільки співати, а і веселитися, жартувати, перевдягатися і перевтілюватися в інші образи. Ось наш наступний персонаж вирішив перевдягнутися у балерину. Хто ж це?

Здивувалась дітвора:
„Це тварина чи гора?
Як же їсть він, як він п’є?”
А для цього хобот є! (Слон)
- Слон, а точніше слониха, вирішила стати балериною, і надівши легеньку спідничку і піднявшись на задні лапи, важко закружляла у вальсі. Тему вальсу виконує самий великий струнний інструмент – контрабас. Він передає неповороткі рухи слонихи, яка танцює. А, давайте, і ми підтримаємо її в бажанні стати балериною і затанцюєм разом з нею. (звучить п'єса «Слон», діти довільно танцюють під музику)
- Чуєте, на карнавал прилетів джміль, йому дуже не сподобалось, що його не запросили на свято, тому що він зовсім з іншої казки. Можливо хтось знає з якої? Я підкажу:
І вона ізнов його
Вмить оббризкала всього.
Князь тут зменшився, стулився, —
І. джмелем умить зробився.
Полетів щодуху джміль
І кораблик серед хвиль
Наздогнав в одну хвилинку
Та й забився у щілинку.
(Римський-Корсаков «Політ джмеля» проводиться гра «Наздожени»)
- Музика замовчала, маски зняті, карнавал скінчився. І нам вже пора повертатися в дитячий садок. Сідайте в автобус – поїхали. (діти співають 3-й куплет пісні «Автобус»)
- Обережно, двері відчиняються. Зупинка – ДИТЯЧИЙ САДОК.
(всі діти підходять до керівника музичного)
- Сьогодні ми з вами дізналися, які бувають звуки, і як їх може зображувати музика, адже:
Музика, як казка, музика — жива.
І не треба серцю будь-які слова.
Музика, як море, то штормить, то ні.
Там знаходить серце рятівні вогні.
Музика, як сонце, гріє нам серця,
Їй нема початку і нема кінця.
І чого не зможеш словом досягти,
В музиці розкажеш щиру правду ти.
- Давайте попрощаємося з цими звуками, щоб наступного разу зустрітися з ними знову. (діти співають: «До побачення!», виходять із зали)

Автор: 

Романенко Інна Євгенівна,музичний керівник Первомайського НВК "ДНЗ-ЗОШ Іст. №2"

Отримати сертифікат

Користувацький вхід