Від партнерів

Останні публікації

Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Інфекційні захворювання дихальних шляхів і кишкові інфекції

0

Захист Вітчизни 10 клас Дата ________
Тема. Інфекції крові та зовнішнього покриву
Мета:- сформувати знання про інфекційні захворювання дихальних щляхів і кишкові інфекції, навички їх запобігання;
- розвивати вміння аналізувати ситуацію і вживати рекомендовані запобіжні заходи в разі виникнення епідемій;
- формувати громадянську та здоров’язберігаючу компетентності: виховувати охайність, відповідальне ставлення до власного здоров’я та здоров’я потерпілих.
Тип уроку: формування знань, умінь, навичок
Обладнання: підручник, плакати, соціальна реклама, ноутбук, слайдові презентації з теми
Опорні та базові поняття:збудник інфекції, інфекційне захворювання, профілактика захворювань.
План: 1.Основні інфекційні захворювання дихальних шляхів( збудники, місця локалізації збудників, джерело інфекції, шляхи і механізми передачі, основні симптоми, профілактика).
2. Кишкові інфекції ( збудники, місця локалізації збудників, джерело інфекції, шляхи і механізми передачі, основні симптоми, профілактика).
Хід уроку
І. Організаційний момент . Повідомлення з історії медицини ( Медицина в епоху Середньовіччя на українських землях)
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів.
1. Мозковий штурм: « Я знаю, що…» ( на основі § 29-34):
1. Інфекційні захворювання відрізняються від усіх інших захворювань тим, що…
2. Джерелом інфекції можуть бути…
3. Людина стає носієм збудника інфекції у випадку, якщо…
4. Будь-яке інфекційне захворювання має такі періоди: ….
5. Інфекції передаються такими шляхами…
6. Епідемія розвивається лише за умови…
7. Суть імунітету полягає в тому, що…
8. Перед процесом вакцинації обов’язковий лікарський огляд через те, що…
9. При виявленні інфекційних хворих…
10. Ентеральний спосіб вакцинації вважають найперспективнішим, оскільки…
11. Свій імунітет можна зміцнювати так:…

Рефлексія щодо знань про інфекції: -Чи достатньо знань, щоб уникнути інфекційних хвороб?- Як розпізнати кишкову інфекцію? Як часто ви хворієте на грип? Що найбільше дошкуляє під час хвороби? Як вас лікували? Якщо вдома хворий на кишкову токсикоінфекцію, варто…Як уникнути харчового отруєння? - Чому в період масових захворювань інфекціями верхніх дихальних шляхів лікарі радять змащувати крила носа оксоліновою маззю?

ІІІ. Оголошення теми і плану уроку ( на дошці) - То над чим кожен із нас сьогодні працює на уроці? (Я дізнаюся більше про; навчаюся аналізувати ситуацію і діяти в разі виникнення; стаю більш компетентною в питанні збереження власного здоров’я і здоров’я моїх рідних, навчаюся усвідомлено ставитися до можливостей покращити свій імунітет вже сьогодні.)
ІV. Стимуляція учнів до активної пізнавальної діяльності
- В Івано-Франківській обласній інфекційній лікарні в ніч на 3 лютого померла 25-річна жінка, яка одночасно хворіла на гостру вірусну інфекцію і кір. 15 січня жителька одного з сіл регіону потрапила до Надворнянської районної лікарні з підозрою на грип. Також у неї було діагностовано кір. 1 лютого жінку перевели в Івано-Франківськ у стані шоку третього ступеню.Врятувати життя жінки медикам не вдалося. Точна причина смерті ще не встановлена.
- В Україні продовжується спалах кору.За даними Міністерства охорони здоров’я, за перші чотири тижні 2018 року захворіли 2933 людини (996 дорослих і 1937 дітей). Щодня фіксується 600-700 нових випадків, повідомила в.о. міністра Ульяна Супрун.
Вісім чоловік померло. Найбільше хворих - в Івано-Франківській, Чернівецькій, Закарпатській та Одеській областях. За даними МОЗ, вакцин не вистачає.

Д/З: 1) для всіх: повторити § 34, вивчити § 35 ( до с.47), створити пам’ятку «Правила життя, які захищають мене від інфекцій крові та зовнішнього покриву;
2) індивідуально - «Обережно, герпес»;
3) завдання групам: « Кров’яні трансмісивні інфекції», « Кров’яні нетрансмісивні інфекції», «Інфекції зовнішнього покриву», « Профілактика венеричних хвороб»
V. Формування нових знань, умінь, навичок 1.Проблемне запитання - пояснення вчителя - складання учнями конспекту - таблиці:
- Які вміння допомагають уникати інфекцій дихальних шляхів?
Пояснення: Інфекції дихальних шляхів : вірусні ( ГРВІ, кір, краснуха, вітряна віспа, ентеровірусна інфекція, герпетична інфекція тощо), бактеріальні ( менінгококова інфекція, дифтерія, кашлюк, скарлатина, ангіна, орнітоз, респіраторний мікоплазмоз)
Дитячі хвороби: кір, краснуха, вітрянка, епідемічний паротит
Збудники:бактерії ( пневмококи, стафілококи, мікоплазми, менінгококи тощо), віруси ( грипу, аденовіруси, ентеровіруси, риновіруси, герпетичні віруси, вірус кору, епідемічного паротиту...), грибкові ( гриби роду Candida, аспергілли тощо).
Шляхи передачі: повітряно-крапельний ( розмова, чхання, кашель), повітряно-пиловий, контактний ( руками чи предметами, забрудненими слиною хворого).
Джерело інфекції – хвора людина або носій інфекційного агента.
Локалізація збудників у верхніх дихальних шляхах.
Поширення в організмі: в місці впровадження ( ГРВІ, кашлюк); із кров’ю і розмноження в органах ураження ( епідемічний паротит, менінгококова інфекція, енцефаліти вірусної етіології, запалення легенів); із кровю і вторинним ураженням шкіри і слизових оболонок ( вітряна віспа, натуральна віспа, проказа); ротоглотка і слизові оболонки (дифтерія, ангіна, скарлатина).
Інкубаційний період становить від декількох годин до 3-ох діб
Клінічна картина ГРВІ: сухість, першіння та біль у горлі, спочатку сухий кашель, закладеність носа і чхання, зміна голосу, почервоніня очей і сльозотеча; підвищення температури, озноб, біль у суглобах і м’язах, можливі нудота, блювота, втрата свідомості.
Висновки.
2. - Чи достатньо просто дотримуватися правил споживання їжі та миття рук, щоб уникнути гострих кишкових інфекцій?
Гострі кишкові інфекції: харчові токсикоінфекції, гастроентероколіт, ротавірусний ентерит, дизентерія, сальмонельоз, вірусний гепатит А ( жовтуха)
Збудники: бактерії, віруси і найпростіші порушують травлення і спричиняють сильну інтоксикацію.
Джерело: людина або тварина. Збудники виділяються з екскрементами і живуть у навколишньому середовищі до десятків років, тому домінувальним є фекально-оральний механізм передачі. Шляхи передачі: контактно-побутовий, харчовий, водний..
Локалізація: в різних органах травного каналу. Поширення: місцеве – збудники не полишають кишечник ( дизентерія, холера), через кров з ураженням різних систем організму ( черевний тиф).
Інкубаційний період: від кількох годин до 7 днів.
Клінічні прояви залежать від збудника: підвищення температури, слабкість, головний біль, запаморочення, ламкість у тілі, нудота, іноді на тлі високої температури – блювота; біль у різних ділянках живота, діарея, випорожнення зі слизом, кров’ю тощо. Небезпечний наслідок – зневоднення організму.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Самостійна робота учнів з підручником с. 145-147 ( 142- 145) або повідомлення учнів про інфекційні захворювання дихальних шляхів, кишкові інфекції.
2. Бесіда: - Як уникнути зараження холерою?
- У яких випадках захворювань верхніх дихальних шляхів доцільно носити захисну маску?
VІІ. . Підсумки уроку – рефлексія: - Я дізналася (усвідомила, зрозуміла, переконалася)… Мені було цікаво( корисно)…Хочу ще дізнатися…
Оцінювання
Учитель Л.А.Доровських

Автор: 

Доровських Людмила Анатоліївна, учитель захисту Вітчизни НВК ЗШ І-ІІІ ступенів №3-гімназії ім.О.С.Пушкіна м.Тульчина Вінницької області

Отримати сертифікат

Користувацький вхід