Від партнерів


Останні публікації

Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


План – конспект уроку з англійської мови в 8 класі з теми "Школа в моєму житті"

0

План – конспект уроку з англійської мови №23 в 8 класі
Тема: Your school time
Підтема: School in my life
Цілі уроку:
Практична:
• повторити та систематизувати лексичний матеріал з теми «Школа»
• практикувати учнів у вживанні слів та виразів з теми «Школа»;
• формувати навички читання, письма та аудіювання;
• відпрацювати формули спілкування в усному мовленні;
• тренувати учнів у вживанні англійських прислів'їв;
• практикувати учнів у виконанні пісень англійською мовою.
Освітня:
• розширювати освітній кругозір учнів з вживання слів та виразів та прислів'їв з теми «Школа»;
• розширювати знання учнів про освіту в інших країнах
Розвиваюча:
• удосконалювати лексико-граматичні навички;
• розвивати навички зв’язного мовлення учнів;
• розвивати уміння робити зіставлення, висловлювати свою думку;
• розвивати навички усного мовлення;
• розвивати навички читання та письма та аудіювання;
• розвивати пізнавальний інтерес учнів;
• розвивати пам'ять, увагу, мислення учнів.
Виховна:
• виховувати в учнів культуру спілкування англійською мовою;
• виховувати зацікавленість у розширенні своїх знань про освіту в інших країнах;
• виховувати розуміння важливого значення освіти та оволодіння іноземною мовою і потреби користуватися нею, як засобом спілкування,
• виховувати повагу до англійських традицій;
• виховувати почуття колективізму, повагу до школи.
Обладнання:
Карп’юк О. Д. Англійська мова: Підручник для 8 класу загальноосвітніх навчальних закладів, ноутбук, проектор, відеозапис, презентація, картки з завданнями, опорні схеми, тематичні малюнки, кросворд, наліпки, грамоти.

Схематичний план уроку.
І Організаційна частина уроку.
1. Привітання.
2. Мовленнєва розминка.
3. Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ Основна частина уроку..
1. Повторення лексичного матеріалу.
а) Гра «Guess the room».
b) Гра «School Crossword».
2. Активізація лексико-граматичних навичок. Гра «Сomplete the proverb».
3. Аудіювання.
a) Перегляд відеозапису "This is Britain-School"
b) Гра «True or False».
4. Пауза для релаксації . Пісня "School is teaching" Гра «The best singer».
5. Перевірка домашнього завдання. Читання тексту. Гра «The best reader».
6. Рольова гра. Role-play «The best school».
7. Письмо. Складання сенкану. Робота в групах.
ІІІ. Заключна частина уроку.
1. Підведення підсумків уроку. Рефлексія.
2. Пояснення домашнього завдання.
3. Завершення уроку.
Хід уроку.
І Організаційна частина уроку.
1. Привітання.
T: Stand up, please! Good morning, children!
We’ve got many guests at the lesson. Greet them, please.
Sit down. Let’s start our lesson.

2. Уведення в іншомовне середовище. Мовленнєва розминка.
T: Who is on duty today?
Is anybody absent today?
Is the classroom ready for the lesson?
What season/month is it now?
What day is it today?
What school do you go to?
What class are you in?
How many pupils are there in your class?
When do your lessons start?
What's your lesson one/two/three today?
What's your favourite lesson?
3. Повідомлення теми та мети уроку.
T:The topic of our lesson is "School in your life". But today we'll have an unusual lesson, we'll play games. Let's divide the class into two groups. For your right answers I' ll give you stickers. The winner will be the group that will get more stickers.
ІІ Основна частина уроку..
1. Повторення лексичного матеріалу.
а) Гра «Guess the room».
T: The first task is called «Guess the room». You should guess the name of one of the rooms at school. If you know the right answer rise your hand. Now look at the screen, please.
1. Books, newspapers, magazines are kept there. You go there to borrow or read books. (A library)
2. A room where you have lessons at school. (A classroom)
3. Meetings, performances, gatherings and parties are held in it. (An assembly hall)
4. A place where you can watch sports matches or play football. (A stadium)
5. A room where you have PE lessons. (A gymnasium)
6. A room where you can eat sandwiches and drink tea or juice during the break. (A canteen)
7. A room for teachers and class registers. (A teachers’ room)

b) Гра «School Crossword».
T: In the second task you should do the «School Crossword» puzzle and guess the secret message. If you know the right answer rise your hand, please and if you guess the secret message write it down in the sheet of paper.
1. You wipe a board with it.
2. A school subject in which you learn about animals, plants and your hometown.
3. You write with it on the board.
4. Teachers pin your pictures, stories, maps on it. It's on the wall.
5. A school subject in which you learn about continents, countries, rivers, etc.
6. A boy or a girl who is in the same class with you.
7. A school subject in which you learn about important dates, famous people of the past, wars, etc.
8. A school subject in which you do the sums and count.
9. The day before your weekends.
10. A school subject in which you learn how to sing or play a musical instrument.
11. Your mother tongue (your language).
2. Активізація лексико-граматичних навичок. Гра «Сomplete the proverb».
T: The next task is called «Сomplete the proverb». Match the beginning of the proverb with its ending.
1.Live and… …a dangerous thing.
2.Knowledge is… …to learn.
3. A little knowledge is… …power.
4. It is never too late… …to know nothing.
5.There is no royal road… … learn.
6.To know everything is… …to learning.

3. Аудіювання. Listening

T: Now I propose you to watch the video "This is Britain-School" and
then play the game «True or False». Be very attentive.
a) Перегляд відеозапису "This is Britain-School"
b) Гра «True or False».
T: Now read the statements one by one and say if they are True or False.
1. Jamie is twelve years old.
2. He lives in the south of England.
3. His school is called Forest School.
4. Pupils of this school do not wear a school uniform.
5. School starts at 8.50 with class registration.
6. After registration pupils go to the assembly.
7. Lesson one starts at 9 o'clock.
8. Today, lesson one is ICT..
9. Jamie's favourite lesson is Science.
10. Jamie eats lunch in the canteen with his friends.
11. After lunch pupils play in the play ground.
12. The end of the school day is at 2.15.
4. Пауза для релаксації . Пісня "School is teaching". Гра «The best singers».
T: Now it' time to sing a song "School is teaching" and choose the best singers.

To write words like Motherland
In a neat and knowing hand
School is teaching, school is teaching, school is teaching.
Add up figures with a run
Not to tease a younger one
School is teaching, school is teaching, school is teaching.

How to build a house for birds
And correctly spell the words
School is teaching, school is teaching, school is teaching.
To be kind and care the books,
Mind our way and mind our looks
School is teaching, school is teaching, school is teaching.
5. Перевірка домашнього завдання. Читання тексту. Гра «The best reader».
T: Now open your books and let's read the texts one by one (ex 6a, p. 102) and choose the best readers.
6. Рольова гра. Role-play «The best school».
T: The next task will be to look through these texts once more and to role-play the situation in your group. Use the cards with the tasks and communication formulas.
Task for pupils A and B
Imagine you are a headmaster and a head teacher of one of the schools. You are holding a meeting with parents who want to send their children o your school. Read the information in the text and then answer the parents' questions.
You may use the following word combinations:
• I am a headmaster / this is a head teacher
• ready to answer / questions
• pupils study Maths ...
• some choose English ...
• get homework every day/ not at weekends
• school /closed at weekends
• during lunch /study in the library / join a music club.
• nowhere to play sport /pupils have to go to a sports centre
• The school / near public transport
• glad to see / children

Task for pupil C
Imagine you are a parent who wants to send his/her child to school. You visit one of the schools and have talks with its headmaster and head teacher. Ask them questions about school they represent.
You may use the following word combinations:
• what subjects / pupils study
• they/ study English
• the pupils /get homework
• school open / at weekends
• what/ the children do /during lunch time
• a sports ground /near the school
• how / the pupils /get to school

7. Письмо. Складання сенкану. Робота в групах.
T: Now let's make a cinquain with the word School.
1. іменник – тема– topic
2. два прикметники– two adjectives
3. три дієслова– three verbs
4. цікава інформація - речення – a sentence
5. синонім-підсумок - a synonym to the topic
ІІІ. Заключна частина уроку.
1. Підведення підсумків уроку. Рефлексія.
T: You worked really hard today. Now I want you to sum up the lesson. Let's count your stickers. So the winner is... I think you agree with our secret message that school is fun. Now take one of the pictures on your desks, write down what do you like in your school and stick it on the blackboard.

2. Пояснення домашнього завдання.
T: Your hometask for the next lesson will be to repeat all the material on the topic "Your school time" and be ready for the test.

3. Завершення уроку.
T: I hope you liked our lesson. Your marks are .. All of you will get English Diploma for this lesson. Thank you for your work. The lesson is over. Good bye.

Автор: 

Фролова Людмила Миколаївна вчитель англійської мови загальноосвітня школа

Отримати сертифікат

Користувацький вхід