Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Урок "Вода та її властивості"

0

Тема: Вода та її властивості.
Мета: Продовжувати формувати уявлення дітей про воду, на основі практичних дій ознайомити учнів з властивостями води, формувати вміння встановлювати зв’язки між неживою та живою природою. Вчити спостерігати, порівнювати, робити висновки. Закріплювати знання про значення води для живої природи. Розвивати увагу, зв’язне мовлення, навички дослідницької діяльності. Збагачувати словниковий запас. Коригувати вимову. Виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: вода, склянки з водою та молоком,колба, ваза, гумова рукавиця, кубик, кулька, тарілки, ложечки, сіль, цукор, пісок, крейда, камінці, фільтр, аудіо запис «Звуки води», картки-ілюстрації для роботи в групах, таблиці, відео -презентація «Вода та її властивості».
Словник: прозора, безбарвна, фільтр, лабораторія, розчинник.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
- Один, два, три, чотири, п’ять,
Прошу всіх рівненько встать.
Сьогодні урок, відкритий для всіх.
Багато гостей! Тож вітаємо їх.
Діти: Доброго ранку! Доброго дня! Ми вам бажаєм здоров’я й добра.
- Тихо діти всі сідаєм,
Наш урок розпочинаєм.
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно, гарно.
Сказати хочеш – не кричи,
Лише руку підніми.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Як годиться для початку,
Все повторимо спочатку.
- Яка зараз пора року?
- Назвіть зимові місяці.
- Який зараз місяць?
- Яка сьогодні погода?
- Чи були опади?
- Яке небо? Чи є вітер?
- Назвіть ознаки зими.
- Що таке природа?
- Яка є природа?
- Що відноситься до живої природи? - Назвіть ознаки живих організмів
- Що відноситься до неживої природи?
ІІІ. Створення проблемної ситуації.
В одній чарівній країні жили щасливі люди. Сади у них рясніли фруктами, поля колосилися пшеницею, у лісах співали пташки. Але враз стало лихо: рослини зів’яли, птахи перестали співати. Засумували люди і звернулися за порадою до Мудреця. Мудрець вислухав їх, взяв гілочку верби і пішов з нею по полях, по лісах, по городах. Зупинився він за городами і сказав: «Копайте тут, знайдете скарб». Люди дуже довго копали.
А щоб дізнатися, який це скарб, потрібно розгадати кросворд.
1. Він не лялька, й не людина,
На снігу стояти звик.
В нього ніс – смачна морквина.
Хто це? Звісно (сніговик).
2. Всі його чекають, а прийде тікають (дощ).
3. У вогні не горить, у воді не тоне (лід).
4. Мов прозора біла хмара, на чайником летить (пара).
- Прочитайте виділене слово (вода).
(стукіт у двері)
- Хто це? (заходить дитина, одягнена в костюм Капітошки).
- Капітошка я весела,
Хоч не маю я оселі.
Та росла я на хмаринці,
Дощик ношу у торбинці.
І сьогодні на урок,
Я прийшла звичайно в строк.
Розкажу про чарівничку,
Мою родичку водичку.
- Діти, ви впізнали хто це? Де ви бачили Капітошку?
- Капітошка прийшла з чарівною торбинкою.
А в торбинці тій краплинки,
Вони зовсім не прості,
Вони ніби чарівні.
Та води вони не мають,
Цікавинки зберігають.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні наш клас перетвориться на лабораторію. Лабораторія – це місце де проводять різні досліди. Сьогодні ми будемо проводити досліди і дізнаємось про секрети води, її властивості та значення для живих організмів.
V. Сприймання та осмислення нового матеріалу.
- Якщо поглянути на нашу Землю, то більша її частина вкрита водою.
- Де зустрічається вода у природі?
- Вода є у всіх живих організмах: людях, рослинах, тваринах. Огірок, помідор, кавун, медуза майже повністю складаються з води. Більша частина організму людини також складається з води.
- Гра «День, ніч» (діти із закритими очима слухають аудіозапис звуки води і називають їх).
- Які ви знаєте три стани води?
- Яка вода перебуває у рідкому стані?
- Чи замерзає джерело взимку? Чому?
- Яка вода перебуває у твердому стані?
- Де в кожному домі ховається вода у твердому стані?
- Де ми можемо побачити воду у газоподібному стані? - Гра «Рідкий, твердий, газоподібний» (імітація руками).
- Знаєте діти, що вода справжня чарівниця і вона може перетворюватися з одного стану в інший.
- Хто хоче довести, що вода з твердого стану перетворюється в рідкий?
- Хто може довести, що вода перетворюється з газоподібного стану у рідкий?
- Що потрібно зробити з водою, щоб утворилася пара?
- Що потрібно зробити з водою, щоб утворився лід?
- Робота в парах (розкласти змішані картинки і назвати який це стан води).
- Є на нашій Землі таке місце, де завжди зима. Це -Антарктида .Там дуже холодно, сильні морози, багато льоду і криги. Там живуть цікаві тварини-пінгвіни. Це птахи ,які не вміють літати ,зате добре плавають. Фізкультхвилинка « Веселі пінгвінчики»
VІ. Дослідницька діяльність.
- Щоб краще дізнатися про властивості води пропоную провести досліди.
Дослід 1.
Понюхай воду. Чи має вода запах? Вода не має запаху.
Дослід 2.
Випити ковток води. Чи має вода смак? Вода не має смаку.
Дослід 3.
Назвати, якого кольору олівці. Порівняти їх з водою. Чи має вода колір? Вона не має кольору.
Дослід 4.
Взяти в руку крейду і покласти її на парту. Чи можна взяти воду в руку і покласти в інше місце? ( не можна). Чому? Тому що вода рідка, вона тече. Вода текуча.
Дослід 5.
Порівняти форму кубика і кульки. Чи має форму вода? Налити воду у різний посуд(чашку, колбу, гумову рукавицю). Вода не має форми і набирає форми посудини, в яку її наливають.
Дослід 6.
Опускаємо ложки у склянки з водою і молоком. У якій склянці ми бачимо ложку? Вода прозора.
Де ще ми можемо побачити що вода прозора?
Дослід 7.
Розчинити у воді сіль і цукор. Вода є розчинником деяких речовин. Всипати у воду пісок і крейду. Вони не розчинилися у воді. Пропустити цю воду крізь фільтр. Фільтри використовують для очищення води від нерозчинних домішок
Де ми використовуємо властивість води розчиняти сіль і цукор?
- Гра «Так, ні».
Вода – це рідина (так).
Вода має 4 стани (ні).
Вода не має запаху (так).
Дощ – це твердий стан (ні).
Туман – це газоподібний стан (так).
Вода має форму (ні).
Вода прозора (так).
Влітку падає сніг (ні). - Гра «Не помились» (Я називаю речовини: цукор, пісок, камінець, сіль ,крейда, грунт. Якщо речовина розчиняється у воді- діти плещуть у долоні, якщо не розчиняється-розводять руки в сторони). -Діти ,кому потрібна вода?
-Вода потрібна всім живим організмам. З водою рослини отримують з грунту поживні речовини, а для деяких рослин і тварин -вода є рідною домівкою. Без води людина не проживе і 5 днів. - Хто може довести ,що рослини не можуть без води ? (діти доводять на прикладі двох цибулин .Одна росла у воді, інша-без води ). -Як люди використовують воду?(розповідь дітей за малюнками) -Гра «Перевтілення». Уявіть себе тим, кого ви бачите на малюнку і розкажіть для чого вам вода. (Малюнки: кухар, шпак, водій, дельфін ,пожежник, береза , хлопчик ). –Капітошко! Роздай краплинки всім, хто ,або що не можуть жити без води. (діти, вазони, гості) . VII Закріплення вивченого . Закінчити речення. Вправа «Мікрофон» . Вода-це … Вода має 3 стани… Вода потрібна… Вода переходить з одного стану… Вода не має… Лід, сніг-це … Рідкий стан-це… Пара туман –це … Вода розчиняє… VIII Кожна крапля на землі є дорогоцінним скарбом. Недарма кажуть : « Куди вода тече, там трава росте Адже де є вода, там є життя . Є така приказка «Закрути міцніше кран. щоб не витік океан. Тож бережімо, діти, кожну краплинку води. Діти ,чи сподобався вам урок? Що сподобалось найбільше?
( Капітошка дарує дітям по пляшечці води) Закінчився наш урок, Піднялись на один крок . Стали трішки ми мудріші , Про водичку взнали більше . Що бува вона тверда, А не тільки лиш рідка. Може й парою ставати , Й людям всім допомагати. Дуже всім вона потрібна ! Адже в світі без води - Ні туди і ні сюди!

Автор: 

Тищук Леся Зіновіївна

Отримати сертифікат

Користувацький вхід


загрузка...