RSS-матеріал


Підписатись на E-mail:

Користувацький вхід

Позакласне читання. В золото вбралася земля

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


0

Українське читання. 3 клас
Г.І.Стеценко
учитель початкових класів
Красногорівської ЗОШ І – ІІІ ступенів,
старший учитель,
відмінник освіти України.

Тема. Урок позакласного читання «В золото вбралася земля»
Мета. Учити дітей самостійно добирати тексти для позакласного читання на задану тему , розвивати усне мовлення, удосконалювати техніку читання, виховувати любов до природи і бережливе до неї ставлення, а також спостережливість, кмітливість, активність на уроці.
Обладнання. Картина «Осіння поляна» та фігурки до неї, малюнок «Дівчинка – осінь»,малюнки птахів, грибів, комах, телеграма від Осені, ребус
План
1) Організаційна частина
Учитель. Діти на нашому уроці гості. Привітайтеся до них.
Учні. Наш веселий дружний клас від душі вітає вас.
2) Очікування
Учитель. Ви старанно готувалися до позакласного читання. На що сподіваєтеся і чого очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Учні. (варіанти відповідей) Я хочу почути щось нове. Я сподіваюся одержати хорошу оцінку.
Учитель. Щоб урок був таким,як ви хочете, щоб дізнатися щось нове і одержати хороші оцінки, як повинні працювати учні?
Учні. (варіанти відповідей) Уважно, старанно, активно
3) Оголошення теми уроку
Учитель. Тож налаштуймося на саме таку роботу і почнемо. А про що саме будемо говорити ,дізнаєтеся, відгадавши загадку, яку приготували ваші товариші.
Учениця. Ой, як гарно навкруги.
Золоті сади, луги.
Хто їх так розмалював?
Одяг хто подарував?
Учень. Уночі, як нам ще спиться
Ходить, чув я, чарівниця.
Ходить садом, полем, гаєм,
Все у шати одягає.
Учениця. І сама вся в золотому,
У намисті дорогому.
Як чого лише торкнеться,
То це золотом заллється.
Учень. Хто ж красуня ця чарівна?
Чи то фея, чи царівна?
Учні. Осінь
Учениця. Осінню красуня зветься.
Учень. Де ж вона? Де їй живеться?
Учитель. Дякую Кості і Каті за гарну загадку і всі дітям, що відгадали її. Мова на уроці йтиме про осінь. А ось де вона живе? Де можна зустріти цю красуню зараз?
Учні. (варіанти відповідей)
- У лісі
- У саду
- У полі
- На городі
- На подвір‘ї
Учитель. Справді, осінь можна зустріти скрізь. Ви вдома готувалися до зустрічі з нею? Що б ви могли їй розповісти? Що читали?
Учні . (варіанти відповідей)
- Я б розказав казку
- Я б прочитав вірш
- Я б оповідання прочитала.
4)Гра – подорож «У гості до осені»
*
Зустріч перша
Учитель. (вивішує плакат – малюнок галявини). То ж ідем до осені в гості. Заходимо в ліс. А ось і галявинка. Вона пуста. Певно осінь сюди ще не заходила і не прикрасила її. Допоможемо красуні, зробимо їй подарунок. А ось ми когось зустріли
Відгадайте загадку
Ніс як у свинки,
Та колючі шерстинки.
Голок триста має,
Та нічого не зшиває.
Учні. Їжачок
Учитель. Їжачок хоче звернутися до вас із проханням
Учень. Ліс не любить пустотливих
Метушливих і крикливих
Гілок прошу не ламайте
І травинок не займайте.
Не лякайте ні звіряток,
Ні жучків, ні пташеняток.
А як хто уважний буде,
То призи собі здобуде.
Погуляєте в лісочку.
Назбираєте грибочків.
Подарунок їжачка,
Їжачка -лісовичка.

Учитель. Їжачок гарно прочитав вірш, нагадав правила поведінки в лісі.
Яка галявина без їжачка? Можна прикрасити галявину фігуркою їжачка. (Хлопчик виконує)
*
Зустріч друга
А про які призи говорив їжачок?
Учні. Їжачок говорив про гриби.
Учитель. Так осінь цього року подарувала нам грибів багато. А чи всі можна брати? Які можна класти в кошик?
Учні (варіанти відповідей)
Їстівні:білі гриби; отруйні: бліда поганка;
маслята; мухомор;
Опеньки. опеньки не справжні
(демонстрація малюнків)
Учитель. Хто читав вірші чи оповідання про гриби? Як правильно їх збирати?
Учень. Читає домашнє завдання.
Учитель. І ми рушаємо по гриби.

Фізкультхвилинка
(виконання вправ)
По доріжці йшли, йшли.
Білий гриб знайшли
Тут, грибок, там грибок
І поклали в козубок.

Доручаємо прикрасити галявину грибочком.
(учень прикріпляє зображення гриба)

*
Зустріч третя
Учень. Осінь – час відльоту птахів у теплі краї, або у вирій. Чому птахи відлітають, що їх гонить з рідних земель?
Учні. (варіанти відповідей)
Птахи відлітають, бо їх чекає голод. Усі комахи, жаби, дрібні рибки ховаються у затишне місце, а птахам холодно і голодно.
Учитель. Птахи, які відлітають – звуться перелітними,а тому ті, що залишаються на зиму – зимуючими.
Гра « Не помились»
Якщо я назву перелітну пташку, підніміть руки вгору, а якщо зимуючу, схиліть голівки до парти.
Ластівка, горобець, лелека, сова, синичка, соловей, сорока, іволга, жайворонок, куличок.
- А хто читав про те, як живеться птахам на чужині?

Учень. Читає завдання.
Учитель. Галявина оживає, далі й на ній з‘являється пташка.
(учень прикріплює фігурку).
Це журавлик. Уявіть себе журавликом. Що бачите навколо? А що чуєте?
Він розправив крила, і ось – ось злетить у небо.
Добавимо зображення журавлів у небі, щоб журавлик не почував себе самотнім. (Учень прикріплює фігурки птахів).
*
Зустріч четверта
Учитель. А як же готуються до зими звірі?
- Хто про це читав у домашньому завданні?
(Учень читає домашнє завдання, переказує і після того прикріплює фігурку зайчика.)
Ми говорили вже про птахів і про звірів, яких можна зустріти на лісових стежинках.
Нас чекає лісова фізкультхвилинка.
1,2 – дерева,
3,4 – вийшли звірі,
5,6 – пада лист,
7,8 – птахи в лісі,
9,10 – це сунички підвели червоні личка.
*

Зустріч п‘ята
Учитель. Червоних суничок восени в лісі немає. Але на деяких кущах з‘являються червоні ягідки. На яких кущах?
Учні. (варіанти відповідей)
- калина
- шипшина
- горобина
- барбарис
Учитель. Це все лікарські рослини. Їх потрібно використовувати у відварах взимку і вживати як чай для лікування і профілактики простудних захворювань. Але ліс просить не зривати всі ягідки, бо ними взимку харчуються птахи. Я прочитаю вам вірш про шипшину. (Вчитель читає вірш).
Л.Костенко. Шипшина
Шипшина важко віддає плоди.
Вона людей хапає за рукава.
Вона кричить: - Людино підожди!
О, підожди людино, будь ласкава,
Не всі, не всі, хоч ягідку облиш!
Одна пташина так мене просила!
Я ж тут для всіх, а не для тебе лиш.
І просто осінь щоб була красива.
Я прикрашу кущ на галявині гілочкою з червоними ягідками шипшини.

*
Зустріч шоста
Метод «Назви зайве». На дошці 3 малюнки. 2 - на осінню тематику, а на третьому зображені хрущі і зелене листя.

Учитель. Який малюнок вважаєте зайвим на сьогоднішньому уроці? Чому? Хочеться почути про те, як готуються до зими комахи. Хто про це читав? Як називаються оповідання? Хто автор?
Учень, який відповідає, прикріплює листочок на картину, під яким може заховатися на зиму жучок.
*
Зустріч сьома.
Учитель. Здається, гарно прикрасили галявинку. Осені сподобається. Справді, сподобалося, бо вона прислала нам телеграму. ( Учитель виймає з-під картини конверт .) Ось вона.
Дякую за привітання та допомогу. Прийти до вас, любі діти не можу, бо маю багато справ. Дарую вам свою фотографію, ігри та загадки. Грайтеся і мене згадуйте. Щиро ваша осінь.

Справді у осені зараз дуже багато справ. Як ви думаєте, що вона робить ?
Учні. (варіанти відповідей)-
- Збирає урожай на полях,
- проводжає птахів у вирій,
- обтрушує листя з дерев,
- вкладає спати деяких тварин і комах,
- прикрашає ліси.
Учитель . Хто читав оповідання про збір урожаю? Хто автор? Хто головні герої? Чим закінчилося оповідання? Чим воно тебе зацікавило?
Відповіді учнів.
Учитель . А в конверті ще й фотографія красуні – осені. Ось вона. (прикріплюю малюнок).
Діти ,скажіть, які слова, явища природи і предмети виникають у вашій уяві, коли ви дивитеся на цей малюнок і чуєте слово осінь?
Учні. (варіанти відповідей)
- листя дощ
- дерево мороз
- туман вирій
- птахи гриби і т.д.
Метод « асоціативний кущ»
Робота з ребусом
Учитель . Дістаємо з конверта загадку:
Тихнуть поля.
Мокне земля.
Дощ поливає.
Коли це буває?
Відгадаємо ребус , який прислала осінь.

Відповіді на питання
А ще маємо кілька питань від осені. Відповідаємо швидко і правильно
Метод « Мозковий штурм»
1 Як називають тонесенькі срібні ниточки, що літають восени у повітрі? (бабине літо)
2 Журавлі і гуси відлітають (ключем), а шпаки і ластівки( зграйкою)
3 Явище,коли опадає з дерев листя, називається(листопад)
4 Восени ще не сильні морози, а тільки(заморозки)
5 Птахи, які відлітають у вирій називаються (перелітними)
6 Пахи, які залишаються на зиму називаються(зимуючі)
7 Другий осінній місяць (жовтень)
8 Де зимує коник – стрибунець
9 (У мурашнику) Хто про це знав? Хто почув вперше?
5.Вікторина -
Учитель. Діти, ви самостійно прочитали вірші, казки та оповідання з розділу про осінь з нашої книги для позакласного читання «Чарівний струмок». Відгадайте, з яких творів ці рядки.(зачитую уривки).
6. Рефлексія
Учитель. Чи збулося ваше очікування? Було цікаво? Одержали хороші оцінки? Дізналися щось нове?
7. Підсумок уроку.
Учитель. Ви молодці!! Учні. Ми молодці!
Ви гарно працювали Ми гарно працювали!
Я дякую вам Ми дякуємо Вам!

Автор: 

Стеценко Галина Іванівна, вчитель початкових класів, школа

Голосування

Чи відчуваєте Ви професійне (емоційне) вигорання у вашій роботі вчителя?:

Останні коментарі