Від партнерів


Зареєструйтесь, щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли, публікувати власні матеріали


Цікавий матеріал про весну, весняні місяці.

1

ВЕСНА
О, якою довгою видалася зима! Як стомилися очі від білого снігу, що кілька місяців укривав всю землю! Як хочеться побачити перший зелений пагінчик, понюхати першу весняну квітку, несподівано почути веселий спів пташок…
А на Землі є ранок року – це прихід Весни.

ВЕСНА СВІТЛА
Ще лежить надворі сніг, у затінку – зима, а на осонні - калюжі й перші проталини. Сніг під ногами вже м’який: станеш на нього – зразу ж провалюєшся. Вночі ще мороз, а вдень сліпуче світить сонце. Вдалині сніг здається зовсім синім, а повітря свіже і пахне незвично. Навколо так світло і якось по-новому радісно! Сонячне проміння лагідно гріє руки й обличчя. Воно зовсім не таке, як взимку, а густе, золотисте. З кожним днем сонечко все вище й вище піднімається над землею, усміхається людям. Посвітлішали фарби неба, стало воно тепер голубішим, просторішим. Від тепла сніг починає скрізь танути. На полях з’являються вже не тільки проталини, а й суцільні чорні смуги землі. Лише в лісі, між деревами, у глибоких западинах та ярах, куди ще не заглянуло сонечко, лежить сніг.
Ще кілька днів – і загомонять веселі струмочки. Утворяться вони від талого снігу. І все це – струмки і проталини, перші купчасті хмари, радісне пожвавлення в природі - і є ранньою весною, весною світла, її початком.
*Загадка від скарбнички:
Не скляний він, не з металу, а прислухайся – дзвенить.
Риє землю він розталу, ніг немає, а біжить. ( Струмок).
• Скарбничка пропонує запам’ятати
!!! Узимку і ранньою весною уникайте ігор на тонкому льоду! Це дуже небезпечно!
У весняному лісі
Добре пригріває вже весняне сонечко, підсихає в лісі земля. Все навколо оживає: дерева, трави, комахи. Веселіше співають птахи, а їх уже прилетіло чимало! Глянь, як набубнявіли пуп’янки на галузках, от-от розпустяться.
Бачиш – полетів перший метелик. Це кропивниця. Невже вона встигла так швидко вирости? Звичайно. Ні.
Є такі метелики, що не гинуть від холоду, а залізуть кудись у щілину й перезимують там, пересплять до весни. Так і кропивниця. Тому вона й перша серед метеликів з’являється.
А давай-но підійдемо до мурашника. Він теж ожив! Дивись, як сновигає мурашня. Правда, мурашки ще не такі швидкі, як улітку. Та за кілька днів вони прокинуться зовсім від сну.
Повилазили мурашки - й одразу до роботи. Одні волочать здобич додому, другі займаються ремонтом будинку, який трохи попсувався за зиму. Кому ж приємно жити в будинку, що протікає? Всі стіни погниють, а потім з хати тікай.
А що це гріється на камінчику? Е, які ми необережні: злякала ящірку. Це вона після зимової сплячки вилізла погрітись на сонечку. Ящірки корисні. Вони з’їдають багато слизняків, мух, різних шкідливих комах.
Хороше зараз у лісі, і додому не хочеться йти – так багато в ньому цікавого. Є на що подивитись!
*Скарбничка пропонує запам’ятати:
* Не галасуйте у весняному лісі. Ви злякаєте пташку, вона злетить з гнізда; яєчка, які вона насиджувала – захолонуть, і з них ніколи не виведуться пташенята, не шуміть – послухайте, як шумить ліс!
* Ніколи не руйнуйте мурашників, бо мурашки знищують лісових шкідників і цим допомагають зберігати ліс!
Це цікаво знати
Мурашок відвіку вважають за мудреців. У Киргизії багато років тому, людина, яка задумала добру справу, йшла ночувати до мурашника – це обіцяло успіх.
Виявляється, що мурахи швидше за всіх комах навчаються знаходити правильну дорогу в лабіринті. У цьому їм допомагає мурашина кислота, якою вони користуються для оборони.
Якщо молода мурашина самка із-за недосвідченості засновує мурашник в сирому грунті, його кмітливі мешканці будують стежину з хвої, щоб не замочити лапки.
Мурахи люблять компанію собі подібних. Поодинці вони жити не можуть. Для нормального існування їм потрібно не менше 10 товаришів. Ці комахи люблять не тільки працювати, але і відпочивати. Чверть свого часу вони витрачають на догляд за собою (гігієнічні процедури). Сплять мурахи приблизно три години, забравшись в поглиблення в грунті і тісно притиснувши кінцівки до тулуба. Прокинувшись, вони потягуються і позіхають немов люди.
Кожна сім'я мурашок має свою територію, куди не допускає чужих собі подібних істот. Тут мурахи утворюють стежини і постійно наводять на них лад. Загальна довжина цих стежин складає близько кілометра, а протяжність дороги в середині гнізда часом перевищує сім кілометрів .
Часто мурахи стають непрошеними гостями в будинках людей.
Крім того, ці трудівники розносять насіння трав і квітів. Риючи підземні ходи, вони спушують грунт, перемішують його, збагачуючи органічними добривами. Присутність в лісі мурашок – застава його здоров'я, розвитку флори і фауни.
Мурахи вирощують і щодня їдять цвілеві грибки, з яких люди виготовляють антибіотики. Дехто удається до лікування мурашиними укусами, але це дуже ризиковано, їх кислота сильнодіюча, може викликати опіки .
Інформація від Скарбнички:
• Чи знаєте ви, що 22 березня – день весняного рівнодення? Це означає, що день і ніч мають по 12 годин.
Скарбничка пропонує:
1. Запам’ятати народні прикмети.
• Побачив шпака – знай: весна біля порога.
• З берези тече багато соку – літо буде дощовим.
• Ранній виліт бджіл – настане тепла весна.
• Соловейко співав усю ніч – перед гожим днем.
• Пізня весна дарує гоже літо.
2. Вивчити прислів’я і приказки.
• Березень з водою, квітень з травою , травень з квітами.
• Весняний дощ зайвим не буває.
• Весна відмикає джерела і річки.
• Весна ледачого не любить.
• У березні день з ніччю зустрічається.
Відгадати загадки.
*Зійшли сніги, шумить вода.
Задзвеніли струмки,
Земля все квіти викида,
Прилетіли пташки,
Буяє травка молода.
Все оживає.
Коли це буває? (Весною)
*Як сонечко пригріло,
Розігнало довгі сни,
В рівчаках заклекотіло –
Все діждалося…(весни)
*У свій вулик бджола
Перший мед принесла.
Хто скаже, хто знає,
Коли це буває? (Весною)
*Де вона проходить –
Там травиця сходить
Квіти розцвітають,
Солов’ї співають. (Весна)
Чи знаєте ви, що…
Назва БЕРЕЗЕНЬ походить від назви промислу березол (заготівля березового попелу, що використовувався для виготовлення скла). До цього часу місяць називався март. У народі його звали: капельник, березіль, різнопогодник, протальник, соковик, красовик.
КВІТЕНЬ. Саме в цей час земля починає квітувати. За розмаїття барв у природі називали красень, цвітень. В ужитку були й інші народні назви: красне, лукавець, дзюрчальник, водолій та апріль. Довшають дні, яскраво світить сонце, помітно теплішає, але в квітні може і морозець вдарити і сніжок пролетіти. За це квітень називали : вередник та пустун.
ТРАВЕНЬ ліси у свіжу зелень одягає, красне літо у гості чекає. Здавна його називали «пролітень» (проміжний між весною і літом), громовик, травник, росяник. До цього він звався май – від імені давньоримської богині весни Майї. Останній місяць весни.

Автор: 

Янчук Таміла Іванівна.Торчинський НВК І-ІІст.

Отримати сертифікат

Користувацький вхід