RSS-матеріал

Користувацький вхід


Підписатись на E-mail:

Видавництво «Шкільний світ»

Спиридон Черкасенко. « Маленький горбань». Людина починається з добра.

Зареєструйтесь,
щоб мати можливість переглядати усі сторінки та файли.


1

Тема. Спиридон Черкасенко. « Маленький горбань». Людина починається з добра.

Мета: проаналізувати з шестикласниками оповідання «Маленький горбань», розкрити психологію Павлика та інших персонажів твору; розвивати навички створення характеристики персонажів, ведення дискусії; виховувати почуття толерантності, ґендерної рівності.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь, навичок
Обладнання: портрет С. Черкасенка, виставка дитячих ілюстрацій до оповідання, мультимедійна дошка (презентація), тлумачний словник, епіграф

За добро добром спіши воздати,-
Мудрість завше доброю була.

М. Луків

Хід уроку

І. Повідомлення теми, мети уроку ( електронна презентація)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Вправа « Мікрофон»
- Чи треба нам сьогодні говорити про добро?
- Що ви чекаєте від уроку? Запишіть свої очікування на листочках . (Учитель прикріплює папірці на Дерево бажань). А щоб вам легше було визначитися, послухайте поезію Любові Забаштої.
Людина починається з добра,
Із ласки і великої любові,
Із батьківської хати і двора,
З поваги, що звучить у кожнім слові.
Людина починається з добра,
З уміння співчувати, захистити.
Це зрозуміти всім давно пора,
Бо ми прийшли у світ добро творити.
Людина починається з добра,
Із світла, що серця переповняє.
Ця істина, як світ, така стара,
А й досі на добро нас надихає.

ІІІ. Сприйняття і засвоєння нового матеріалу

Слово вчителя. Роздивившись навколо, ми можемо побачити, що люди, які живуть поруч, різні за зовнішністю, поглядами на життя, знаннями, рівнем достатку. Кожний має свою віру, професію та спосіб відпочинку. Кожна людина – унікальна. У цьому людському розмаїтті необхідно бути дуже виваженим, спокійним, поміркованим у спілкуванні. Сьогодні на уроці ми будемо розмірковувати над особливостями ґендерної й толерантної поведінки людей. Давайте з’ясуємо лексичне значення цих понять.
Словникова робота (електронна презентація).
Ґендер є окресленим набором характеристик у соціокультурному аспекті, що визначають соціальну поведінку жінок і чоловіків та стосунки між ними.
Ґендерна рівність – це рівні права та можливості жінок і чоловіків у суспільстві.
Ґендерна рівноправність – це рівне ставлення та оцінювання суспільством подібностей і відмінностей між жінкою та чоловіком і розрізнення ролей, які вони відіграють.
Ґендерна поведінка – дії людини, зумовлені її чи його належністю до певної статі ( манери, одяг, зачіска тощо).
Толерантний – 1. мед. Здатний переносити несприятливий вплив якихось чинників. 2. книжн. Терпимий до чиїхось поглядів, чиєїсь поведінки.

Слово вчителя. Щоб розвинути власну толерантність, треба розуміти інакшість людини, сприймати її такою, якою вона є, визнавати її права на повагу, розуміння, іншу поведінку, думки, зовнішність, помилки.
Чи існує якесь особливе правило вияву толерантності у взаємодії з людьми? Так, є, і в ньому втілена сама мудрість доброго ставлення до людей. Це – «золоте правило» моралі : « Поводь себе з іншими так, як хотів би, щоб інші поводились з тобою». А як же живеться Павлику серед людей?

Евристична бесіда.
- Чим схвилювало вас оповідання?
- Опишіть зовнішність Павлика. Що є найвиразнішим у його портреті?
- Чи відчуває хлопчик чужий біль?
- Чи можна сказати, що Павлик має велике серце?
- Чи був хлопчик фантазером?
- Чому Павлик грався не з хлопцями, а з дівчатами?
- Де він не відчував себе самотнім? Чому?
- Чи здатний Павлик на мужній вчинок?
- Хто з персонажів твору виступає антиподом Павлику?
- Якої ви думки про Захарка?
- Чому він так легко, не задумуючись, ображав слабшого, каліку?
- Як до вчинку Захара поставилися діти?
- А ви, що сказали б йому, аби були поруч?
- Як ви думаєте, чому Захарко саме такий?
- Чому, на вашу думку, Павлик не пам’ятає зла і відмовився бити Захарка, й заборонив робити це дідусеві?
- Чи стане Захарко Павликовим другом?

Міні-диспут «Чи потрібно пробачати зло?» (електронна презентація)
Робота у групах
І група
Створює порівняльну характеристику Павлика і Захарка.
ІІ група
Створює колаж «Головні герої оповідання»
( Словесна презентація групами своєї роботи)
Бесіда.
- Що, на вашу думку, сильніше – слово чи кулак?
- Хто насправді сильніший – скалічений Павлик чи здоровий Захарко?
- А як ви ставитеся до людей із фізичними вадами? Чи винні вони, що народилися або стали такими?
- Чи можете ви навести приклади про життя людей із обмеженими можливостями, які адаптувалися в суспільстві, змогли навіть стати відомими, досягти успіхів? (Відповіді учнів).
« Спортивний коментатор» (електронна презентація).
«З палаючими серцями» - такий закличний слоган Х зимових Параолімпійських ігор, що пройшли з 12 по 21 березня 2010 року у м. Ванкувері, Канада.
Впродовж Х зимових Параолімпійських ігор 506 атлетів з 44 країн світу змагались у п’яти видах спорту і були учасниками 64 різних церемоній нагородження.
Це вже четверті Ігри, в яких брала участь національна параолімпійська збірна команда України із зимових видів спорту. Всі спортивні баталії для нашої команди відбувались на канадських лижних та гірськолижних трасах у містечку Вістлер, де на ХХІ зимовій Олімпіаді змагались олімпійці.
Нашу команду представило 26 спортсменів, серед яких 19 спортсменів –параолімпійців і 7 – спортсменів-лідерів, або, як їх називають у всьому світі – «гайдів», котрі разом із спортсменами з ураженнями зору досягали високих результатів на спортивних майданчиках параолімпійської Канади. Наші спортсмени взяли участь у розігруванні 32 комплектів нагород.
У складі команди - 14 спортсменів-інвалідів з ураженнями опорно-рухового апарату та 5 – з ураженнями зору, серед спортсменів – 8 жінок та 11 чоловіків. Середній вік команди – 27, 6 років; найдосвідченішим спортсменам - Трифоновій Світлані та Мунцу Олегу – по 43 роки; наймолодшими спортсменами команди є Кононова Олександра (перед Іграми, 27 лютого виповнилось 19 років) та Шишкова Оксана – їй 18 років. До складу збірної команди увійшли відомі всьому світові параолімпійки та параолімпійці: Юрковська Олена, Павленко Людмила, Трифонова Світлана, Батенкова Юлія, Костюк Юрій, Лук’яненко Віталій, Мунц Олег, Хижняк Сергій.
За підсумками участі української параолімпійської збірної команди наші атлети - параолімпійці здобули 19 медалей: 5 золотих, 8 срібних та 6 бронзових.

ІV. Узагальнення вивченого на уроці

Вправа «Мікрофон»
- Чим збагати вас сьогоднішній урок? За що б ви подякували автору?
- Чи справдилися ваші надії на уроці?
( Учитель знімає листочки з Дерева бажань і зачитує учнівські тексти-очікування)

V. Підсумок уроку. Аргументація оцінок

Слово вчителя ( електронна презентація). Під час опитування на запитання, чи щасливі ви в житті, більшість людей дала негативну відповідь, не розуміючи, що щасливі вже тим, що здорові фізично і розумово. А між тим поряд з нами живуть люди з обмеженими можливостями, але не втратили інтересу до життя, бажання розвиватися, реалізувати власні можливості, досягти певних результатів. Ми про них сьогодні згадували. Проте є серед них і такі, що не проявили себе нічим особливим.
Чи можемо ми допомогти їм? Так, можемо. Своїм толерантним ставленням до них, визнанням їх гендерної рівноправності. Вони не повинні бути самотніми, а відчувати до себе доброзичливе ставлення, не підкреслюючи їх ваду. Люди з обмеженими можливостями мають відчувати себе рівноправними членами суспільства.
Сподіваюсь, наша розмова на уроці допоможе вам визначитися, якою дорогою йти – дорогою добра чи зла. Бережіть храм своєї душі. А завершити хочу поезією переможця конкурсу «Толерантність як шлях до Європи» Могили Альони.

Як хочеться мені потрапити в країну,
Щоб там людей всіх шанували - і гостей, й родину,
Щоб думали усі тільки про добре.
Бо люди ж всі однакові іззовні.
Я знаю, ця країна зветься „Толерантність".
Тут неабияка потрібна вправність,
Щоб друзів нових скрізь знайти,
В країну цю з ними прийти
Тут цінуватимуть тебе, як інших,
Бо в Толерантності нема стосунків грізних.
В ній проживатимуть, немов брати по крові,
А всі серця відкриють для любові.

VІ. Домашнє завдання

Написати твір-роздум «Толерантність у нашому житті».


Українська банерна мережа

Голосування

Чи відчуваєте Ви професійне (емоційне) вигорання у вашій роботі вчителя?:

Останні коментарі